Aedmaasikas (Fragaria × ananassa) on rohttaim (puhmik), mis on tšiili (Fragaria chiloensis) ja virgiinia maasika (Fragaria virginiana) hübriid. Taimedel on narmasjuurestik ja juured kasvavad enamasti puhmikuga võrreldes samale kaugusele. Surnud juurte asemele  kasvavad uued juured, mis asuvad risoomile järjest lähemal. Seetõttu võib märgata aastatega taimede “kerkimist”. Kilemultšiga kasvatamisel on takistatud uute juurte areng, mistõttu taimed vananevad kiiremini kui põhumultšiga kasvatamisel, kus toimub augustis reavahede harimine. Juurte sügavus sõltub kasvatusviisist – kilemultšiga kasvatamisel on peamine juurte hulk 10…15 cm sügavuses, reavahede harimisel (põhumultšiga kasvatamisel) aga sügavamal, 15…20 cm sügavuses. Juurte kasv on peatunud mai keskelt kuni juuni lõpuni. Sel perioodil kasutab taim assimilaate peamiselt viljade kasvuks. Juurte kasvu ajal sõltub nende elutegevus ja toiteelementide omastamine temperatuurist ja niiskusest.

Lehtede kasvus on mitu kasvuperioodi. Kevadel kasvanud lehtede hulgast sõltub saagi kvaliteet, kuid vajalik on siiski optimaalne hulk. Liiga suur lehepind ja lehtede arvukus soodustab haiguste levikut, raskendab korjamist ja pärsib maasikate küpsemist. Teine lehtede hoogne kasv algab kohe pärast saaki. Sel ajal kasvavad uued lehed ja kevadel kasvanud lehtede elutegevus hakkab vaibuma. Katsed on näidanud, et mida suurem lehepind on augustis, seda hilisemaks jääb õiepungade moodustumine. Õiepungade moodustumine algab augusti lõpus ja lõpeb sügisel, kui ööpäeva keskmine temperatuur jääb alla 9oC (meie tingimustes enamasti oktoobris). Selle perioodi niiskusest  ja temperatuurist sõltub taime elutegevus ja seega ka järgmise aasta saagi suurus. Sügisese kasvuperioodi pikkus ja tingimused on  jahedama kliimaga aladel saagikuse üheks  piiravaks faktoriks.

Vilja suurust mõjutab seemnete arv. Õies olevate seemnealgete arv oleneb õiepunga diferentseerumise ajast. –Septembris moodustunud õitel on suurim seemnete arv ja kasvab ka suurim vili (vaata allpool olevat esimest pilti). Kui kevadel on õitsemise ajal hilised öökülmad või puudulik tolmlemine, siis vigastatud seemnete kohal viljaliha ei arene.

Aedmaasika vilja suurus sõltub viljastumisest ja seemnete arvust Puudulik viljastumine avamaal ebasobivate viljastumistingimuste tõttu  Puudulik tolmlemine kasvuhoones

Autorid: Asta Libek ja Kadri Karp (oktoober 2014)