Istutusmaterjal varutakse tunnustatud puukoolist. Juhuslikku materjali ostmine võib-olla küll tunduvalt odavamalt kui puukoolis, aga pole kindel taimede sordiehtsus ning taimed ei pruugi olla terved. Noorel tütartaimel ei ilmne veel ohtlike juurehaiguste (närbumistõbi, risoomimädanik) ja kahjurite (maasikalest) kahjustuse tunnused. Eelnimetatud kahjustajate esinemisel pole rajatavast istandikust loota õiget saaki, lisaks on istandiku muld aastateks saastatud.

Levinud on paljasjuursed-, kasseti-, frigo- ja meristeemtaimed.

Paljasjuursed taimed saadakse otse emaistandikust või pikeerpeenrast. Kvaliteetsel  maasikaistikul on vähemalt 5 cm pikkune narmasjuurtega juurestik, südamikupung ja kolm lehte. Kevadisel istikul ei pruugi alati olla kolme hästiarenenud lehte. Soojade päikesepaisteliste ilmadega läheb paremini kasvama väiksema lehemassiga taim.

Kassetitaimed saadakse väikeste juurenäsakestega tütartaimede juurutamisel kassettides. Neid taimi on lihtne istutada kogu vegetatsiooniperioodi jooksul ja need lähevad hästi kasvama. Puuduseks on see, et kui taimed jäävad liiga pikaks ajaks kassettidesse, siis juured kõverduvad ja hiljem tekib kasvuseisak, mis võib mõjutada mõningal määral ka edaspidist saagikust.

Frigotaimed on eemaldatud lehekodarikuga taimed, mis on lühemat või pikemat aega hoitud külmhoidlas -2 °C juures. Neid kasutatakse ka maasikasaagi ajastamiseks. Pärast istutamist saadakse saak kahe kuu pärast. Produktiivsemad on jämedama risoomiga taimed, 18 mm risoomi läbimõõduga taimel moodustub 4…7 õisikut. Enamik frigotaimi imporditakse Hollandist.

Meristeemtaimi toodetakse laboris kunstlikel söötmetel. Need on tervendatud taimed ja seepärast on otstarbekas neid kasutada eelkõige emaistandike rajamiseks.

Paljasjuurseid lehtedega taimi võib istutada terve vegetatsiooniperioodi jooksul, kuid levinumad istutusajad on kevadel mais ja augustis. Frigotaimi istutatakse  kevadel. Istutamisel vaadatakse, et juured ei jääks kahekorra ja oleksid mullaga korralikult kaetud. Kui juured on väga pikad, tekib küsimus, kas neid võiks kärpida. Üldine seisukoht on, et juurehaavade kaudu sisenevad taime juurehaiguste tekitajad ja nendes kohtades, kus juurehaigused on probleemiks, ei soovitata juuri kärpida. Südamikupung peab olema pärast istutamist nähtav, vastasel juhul jääb taim kiratsema ja hiljem hävib.

Frigotaimed Mais istutatud frigotaimed juunis

Autorid: Asta Libek ja Kadri Karp (oktoober 2014)