Suuremad istandikud rajatakse ostetud frigotaimedega. Frigotaimed on maasika tütartaimed, mis võetakse üles taimede puhkeoleku ajal. Olenevalt asukohast võsundil ja kasvukoha tingimustest, on need taimed väga erineva kvaliteediga. Neid jaotatakse läbimõõdu alusel. Väiksematel ja nõrgematel taimedel on õiepungi moodustunud vähem, kui tugevatel. Taimed sorteeritakse järgnevalt:
- 15 mm – Frigo A
- 10…15 mm – Frigo standart
- < 10 mm – Frigo B
Taimed säilitatakse lehtedeta -2oC juures. Hoidlas säilitatud taimi saab kasutada varakevadel kasvuhoones kasvatamisel, avamaale istutatakse kevadel mais. Selline taimede tootmine on levinud soojema kliimaga maades. Meie kliima puhul on frigo A tootmine raskendatud, sest taimede puhkeperiood võib saabuda juba oktoobris ja seetõttu ei jõua taimed saavutada vajalikku suurust ja saagi potentsiaali. Kvaliteetseid frigotaimi saab avamaal toota tingimustes, kus taimed kasvavad vähemalt detsembrini. Frigotaimedelt (A) on saadud 300 g saaki taimelt, mis on hea tulemus.
Eesti tingimustes on ka võimalik taimi paljundada, kuid siis ei saada arvestatavat saaki istutusaastal. Istikute saamine noorest istandusest on vähem töömahukas ja odavam, kui emaistanduse rajamine ja hooldamine. Juurutatavad maasikapistikud korjatakse juulis-augustis. Samal aastal istutatavad pistikud pannakse juurduma panna varakult, vähemalt augusti esimesel poolel. Pistikute võtmise õige aeg on siis, kui on näha juure valged mügarikud. Pistikute lõikamisel jäetakse 2 cm pikkune emataimepoolne võsundi osa, millega pistik torgatakse mulda nii, et juuremügarad jäävad mullaga kontakti ja taim on fikseeritud. Liiga suured lehed lõigatakse ära, et vähendada lehtede kaudu aurumist. Pistikud võib panna juurduma avamaale, kassettidesse, kastidesse või turbapottidesse. Juurteta pistikud ei võta mullast vett, seetõttu vajavad nad sagedat veega piserdamist. Esimestel nädalatel on vajalik varjutamine. Varjutamiseks sobib valge läbipaistmatu kiletunnel. Samuti võib pistikutega kastid asetada esimeseks kaheks nädalaks varju ja katta kattelooriga, mida esimestel päevadel paar korda päevas niisutatakse. Juurte moodustumisel (umbes 7 päeva möödumisel) võib piserdamise asemel hakata kastma.
Autorid: Asta Libek ja Kadri Karp (oktoober 2014)