On teada, et algselt tervest istikust kasvatatud ja õigesti hooldatud puud on kahjustajatele vähem vastuvõtlikud. Samas soodustab liigne lämmastikväetise (kevadel) kasutamine aias lehetäide arengut.

Õunapuudel esinevad erinevad kahjustajad ja kvaliteetse saagi saamiseks on vajalik taimekaitse. Viljas on enim esinevateks kahjuriteks õunamähkur (vastne, ehk “õunauss” kaevandab viljas ja lõpuks õun variseb), õunakoi (vastsed kaevandavad peenikestes pruunides käikudes ja sellega rikuvad viljaliha). Võras kahjustavad õunapuu-õielõikaja (vastne kahjustab õienuppe, mis muutuvad pruuniks), lehetäi (toituvad võrselatvades, lehed kortsuvad ja rulluvad), õunapuu-lehekirp (kahjustavad pungi, mesineste tõttu võrsed kleepuvad), õunapuu-võrgendikoi (võrgendipesades elavad röövikud, lehed mässitud võrgendisse). Haigustest on levinud kärntõbi, mis kahjustab lehti ja vilju. Viljade mädanemist põhjustab puuviljamädanik.  Viljapuu-tüvevähk on seenhaigus, mis kahjustab koort ja puitu.

Taimekaitse pritsimisi tehakse ainult õhtul hilja, nii on mõju ümbritsevale kõige väiksem ja ei teki ka kahjustusi viljadele. Tööde planeerimisel on vajalik osata määrata kahjustajaid ja arvestada tõrjekriteeriume. Rahaliselt tähendab see, et päästetud saagi maksumus ületab tõrjele tehtud kulutused. Soovitatavad on erinevad ennetavad võtted. Näiteks võrgendikoi tõrjel saab kasutada feromoonpüüniseid, mis meelitavad isasliblikaid. Õunamähkurite tõrjel kasutatakse tüvedel püünisvöösid. Keemiliseks tõrjeks on välja töötatud keemilise tõrje süsteem. Soovitatakse küll viit pritsimist, kuid kõige olulisemad on kolm esimest. Esimene pritsimine tehakse varakevadel enne pungade puhkemist (hõbedased pungad),siis pritsitakse ka tüved ja tüvealused. Teine pritsimine toimub enne õite puhkemist. Kolmas pritsimine tehakse vahetult pärast õitsemist.  Suurem pritsimiste arv on vajalik kärntõvele vastuvõtlike sortide puhul. Eestis turustamiseks ning kasutamiseks lubatud taimekaitsevahenditega saab tutvuda siin.

Kärntõve laigud Puuviljamädanik
Rahe kahjustus Õunavaabluse kahjustus

Autor: Kadri Karp (oktoober 2014)