Akviteeni hele (Blonde d`Aquitaine, Ba)  on aretatud Lõuna-Prantsusmaal La Quercy, Garonne`i ja Blonde des Pyrenee tõugudest. Domineeriv oli Garonne’i tõug, mille alusel nad aretatigi.

Loomad on värvuselt kollakasvalged, nende karv varieerub heledast kuni pruuni toonini, ümber suu ja silmade on tumedad rõngad. Põhiliselt on loomad sarvedega, kuid leidub ka nudisid.  Nad on kõrged ja pika kerega, hästiarenenud lihastikuga, eriti lihaselised on rindkere ja kael. Väljapaistvalt on arenenud reielihased (peaaegu alati esinevad kaksiklihased). Luustik on suhteliselt peen. Loomadel on hea rümbasaagis, (60% ja üle selle). Sobivad hästi ristamiseks.

Sellele tõule on iseloomulik kerge poegimine, kuna lehma vaagen on lai ning vasikas on väikese pea ja pika kerega. Vasikad on elujõulised ja kasvavad kiiresti, nende sünnimass on 41…43 kg. 200 päeva vanuselt on noorpullide kehamass 307 ja lehmikutel 280 kg. Täiskasvanud lehmade kehamass on 850…1200 kg ja pullidel 1300…1600 kg. Kogult kuuluvad loomad suurte tõugude hulka.

Lehmad on heade emaomadustega, vasikatele jätkub piisavalt piima. Lehmikud poegivad esmakordselt 24…30 kuu vanuselt. Sugupulle võib hakata paaritamiseks kasutama juba 12 kuu vanuselt, täielikult saavad nad suguküpseks 20 kuu vanuselt. Veised kohanevad mitmesugustes klimaatilistes tingimustes, neil on paks nahk, mis kaitseb nii niiskuse kui ka külma eest. Nende hästiarenenud higinäärmed võimaldavad veistel olla suvel kuuma käes, otsimata varju nagu teised veised.

Esimesed akviteeni heledad toodi Eestisse 2002. aastal.