Projektid

BRESOVi (mai 2018 – aprill 2023) eesmärk on lahendada kasvava maailma elanikkonna ja muutuvate kliimatingimuste toitumisalaseid probleeme, suurendades erinevate köögiviljakultuuride tootlikkust mahepõllumajandusliku ja jätkusuutliku põllumajanduse infrastruktuuris. BRESOV töötab brokkoli, kohviubade ja tomatiga, kuna neil köögiviljakultuuridel on oluline roll meie ülemaailmse toidu- ja toitumisjulgeoleku eesmärgi saavutamisel ning nad võivad orgaanilistes tingimustes aidata kaasa süsiniku salvestamisele ja lämmastiku sisseviimisele, parandades orgaanilise mulla kvaliteeti.​

Logo: BRESOV


Logo: SmartProtect

SMARTPROTECT (jaanuar 2020 – detsember 2022) on EL temaatiline võrgustik, mis keskendub köögiviljakasvatuse nutikate integreeritud taimekaitse lahenduste jagamisele. Selgitatakse köögiviljakasvatajate vajadused ja pakutakse välja taimekaitse meetodid, mida rakendada nii avamaal kui ka kasvuhoonetes. Rahvusvahelises koostöös luuakse e-platvorm, mida saavad kasutada tootjad ja nõustajad. Loe eestikeelset artiklit SIIN.


Projekti TOMRES (juuni 2017 – detsember 2020) üldeesmärk on suurendada tomati vastupidavust kombineeritud vee ja toitainete stressile ning maksimeerida vee ja toitainete kasutamise efektiivsust, kujundades ja katsetades (nii avamaal kui ka katmikalal) uudseid kombinatsioone genotüüpidest ja majandamistavadest. Projekti raames analüüsiti taime juurestiku arhitektuuri ja taimseid hormoone, mis on seotud stressitaluvuse ning kaunviljadega segaviljeluses, täppisviljastamise ja niisutustehnikatega. Projekti lõppemise perioodil on koostatud palju huvitavaid väljaandeid.

Logo: Tomres


Logo: TomGEM

Maailma prognoositava demograafilise kasvu ja globaalsete kliimamuutuste valguses on ühiskonna jaoks suureks väljakutseks pakkuda piisavas koguses kõrge toiteväärtusega ja sensoorse kvaliteediga puuvilju. Samal ajal, kui oleme jõudmas üha kiirema kliimamuutuse perioodi, on TomGEM (märts 2016 – august 2020) eesmärk välja töötada uued strateegiad, et säilitada karmides temperatuuritingimustes toodetud puu- ja köögivilja kõrge saagikus, kasutades tomatit lihavate puuviljakultuuridena. TomGEM leiab, et kõik arenguprotsessid aitavad kaasa saagikusele; sealhulgas õite algatamine, õietolmu viljakus ja viljakomplekt ning rakendab transdistsiplinaarseid lähenemisviise, et uurida kõrge temperatuuri mõju nendele tunnustele. TomGEM rakendab tomatite tootjaid ja aretajaid hõlmavat mitme osalejaga lähenemisviisi, et pakkuda uusi eesmärke ning uuenduslikke aretus- ja majandamisstrateegiaid, et soodustada uute, parema saagikusega tomatisortide aretamist mitteoptimaalsetes temperatuuritingimustes.

EUFRUIT (märts 2016 – veebruar 2019) temaatiline võrgustik oli suunatud teadustulemuste rakendamise parandamisele praktikas, millega kaasneb kasu Euroopa puuviljasektorile.
Loodud sai avalik andmebaas, mis sisaldab üle 1000 artikli puuvilja tootlikkuse, jätkusuutlikkuse ja kvaliteedi kohta Euroopa puuviljasektoris.
Vaata andmebaasi: The European Fruit Network (EUFRUIT)

Logo: EUFRIN

 


Logo: Traditom

Tomat on ELis kõige rohkem tarbitud köögivili ja paljude toitainete, vitamiinide ja antioksüdantide peamine toiduallikas. Pärast seda, kui Hispaania vallutajad 16. sajandil Euroopasse tomatit tõid, on kohalikud põllumehed välja töötanud suure hulga traditsioonilisi Euroopa sorte.
TRADITOMi (märts 2015 – august 2018) eesmärk on väärtustada traditsioonilistes tomatisortides hoitavat geneetilist mitmekesisust ja suurendada nende vastupidavust, et vältida nende pidevat asendumist suurema saagikusega, kõvemate ja sageli vähem maitsvate tänapäevaste sortidega.

Horisont 2020 temaatiline võrgustik WinetWork tegutses ajavahemikus aprill 2015 kuni 2017. Projekti eesmärgiks oli suurendada teadmisi viinamarjaistandustes esinevatest haigustest ja anda seda teavet edasi veinitootjatele. Peamised teemad olid viinapuude tüvehaigused ja fütoplasma viirus flavescence dorée. Projekt oli tänu suurele hulgale levitatud kogemustele väga edukas. Selle raames kogutud teadmised aitasid leida lahendusi probleemidele, mis levisid ka teiste veinitootjate hulgas. Projekti tulemusi esitati nii seminaridel kui materjalidega, aga ka slaidiesitlused on vabalt kättesaadavad.

Logo: Winetwork