Allikas: Maablogi

Tänavu kevadel täienes e-PRIA põldude haldamise teenus elektroonse põlluraamatu funktsionaalsusega. Mis võimalusi e-põlluraamat pakub ning milleks on see vajalik? Sellest kirjutab Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse valdkonna nõunik Birgit Pai.

Digitaliseerimine hõlbustab põllumehe tööd

Aastal 2017, kui hakati koostama põllumajanduse ja kalanduse valdkonna arengukava aastani 2030. kirjutati põllumajanduse toonase olukorra kohta, et põllumuldade bioloogilisest seisundist on vähe teadmisi ning mulla temaatikat pole käsitletud sama terviklikult kui teisi keskkonnavaldkondi. Ühtlasi leiti, et põlluraamatu pidamiseks, väetamis- ja taimekaitsesoovituste andmiseks ega bilansside koostamiseks ei ole piisaval määral arendatud vajalikke digiteenuseid.

Arengukavva pandi kirja, et riigi sekkumine on vajalik, kuna keskkonnasäästlikuks põllumajanduseks peab põllumeestel olema ülevaade nii toitainete kui ka taimekaitsevahendite kasutamisest. Seetõttu oleme asunud arendama digiteenuseid, sh digitaalset põlluraamatut, mis võimaldaks pidada arvestust muu hulgas toitainete üle.

2024. aasta kevadel täienes e-PRIA põldude haldamise teenus elektroonse põlluraamatu ehk e-põlluraamatu funktsionaalsusega. See tähendab, et lisaks toetuste taotlemisega seotud põldude ja pärandniidu alade andmetele saab nüüd põldude haldamise teenusesse lisada ka põllumajandusmaal tehtavaid tegevusi ja neid ka ette planeerida.

Põlluraamatu kasutusjuhend. Allikas: ETKL

Miks?

Miks otsustas Regionaal- ja Põllumajandusministeerium arendada e-põlluraamatu, kui on teada, et turul on olemas eratarkvarasid, mis pakuvad sisuliselt samasugust teenust?

Eelkõige tingis e-põlluraamatu arendamise vajadus luua kõikidele põllumeestele tasuta kättesaadav tööriist, mis on abiks põllumajandustööde planeerimisel. PRIA hallatav e-põlluraamat on tulevikus osa loodavast Eesti riigi põllumajandusandmete varamust. Varamusse kantud andmed võimaldavad pakkuda põllumajandusettevõtjatele andme- ja teaduspõhiseid teenuseid, näiteks väetamis-, lupjamis-, külvi- ja koristusaja soovitusi, mis aitavad põllumeestel keskkonnasäästlikult majandada ning enam kasumit teenida. Lisaks võimaldab keskselt kogutud andmestik tulevikus vähendada põllumeeste halduskoormust.

Need andmed on olulised ka riigile, kuna nende põhjal on võimalik põllumajanduse käekäiku paremini ja teadlikumalt suunata.

Eesti põllumajandusmaa hõlmatus keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) toetusega on üsna kõrge (2024. aasta andmetel u 600 000 ha) ja selle toetuse taotlejad on läbi aegade olnud aktiivsed, uuendusmeelsed ja tegelevad nii põllu- kui ka aiakultuuride kasvatamisega. Seetõttu on käimasoleva, aastate 2023–2027 Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika programmperioodi keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) toetusele lisatud e-põlluraamatu pidamise nõue.

Kellele?

E-põlluraamatu pidamine on alates 2024. aastast kohustuslik vaid KSMi toetuse taotlejatele. PRIA pakutavat e-põlluraamatu funktsionaalsust võivad aga kasutada ka tootjad, kes ei plaani KSMi toetust taotleda. Põllumajandusettevõtjad, kes ei kasuta põlluraamatu pidamisel eratarkvara või on siiani kasutanud isiklikku Exceli tabelit, on samuti oodatud PRIA e-põlluraamatut kasutama. Seejuures ei ole põllumehel keelatud liikuda eratarkvarast üle PRIA e-põlluraamatule või vastupidi. Soovitame siiski andmete terviklikkuse vaatest e-põlluraamatut järjepidevalt pidada ühes kohas.

Kui põllumajandustootja KSMi toetust ei taotle, siis ei ole tal elektroonilise põlluraamatu pidamise kohustust. Selleks, et tootja saaks PRIA e-põlluraamatu pidamise funktsionaalsusi kasutada, peab ta olema kantud PRIA kliendiregistrisse ja tal peab olema õigus või volitus kasutada pindalatoetuse teenuseid.

Kui põllumajandustootja taotleb tänavu KSMi toetust, siis on tal alates 15. juulist kohustus pidada e-põlluraamatut, kas PRIA keskkonnas või mõnes eratarkvaras. E-põlluraamatusse ei tule andmeid kanda tagasiulatuvalt, st enne 15. juulit tehtud põllumajanduslike tegevuste kohta. KSMi e-põlluraamatu nõude täitmiseks piisab, kui andmed hakatakse sisestama alates 15. juulist tehtud tegevuste kohta.

Lühikokkuvõte

  • KSMi toetuse taotlejal on kohustus alates 15. juulist 2024. a pidada veeseaduse alusel nõutavat põlluraamatut elektroonselt.
  • KSMi toetuse taotleja saab valida, kas kasutada e-põlluraamatu pidamisel PRIA põldude haldamise teenuses pakutavat funktsionaalsust või mõnd eratarkvara.
  • KSMi toetuse taotleja, kes juba peab e-põlluraamatut eratarkvaras, ei pea toetuse nõude täitmiseks kasutama PRIA e-põlluraamatut. Ta võib e-põlluraamatu pidamist jätkata eratarkvaras.
  • KSMi toetuse taotlejal ei ole kohustust tagantjärele 15. juulile eelnenud perioodi andmeid e-põlluraamatusse sisse kanda, see on vabatahtlik. Samas tuleb meeles pidada, et enne 15. juulit põlluraamatusse kantud andmed peavad siiski olema vajadusel kättesaadavad, näiteks kohapealses kontrollis toetuse nõuete kontrollimiseks.
  • Taotleja, kes KSMi toetust ei taotle, ei pea e-põlluraamatu nõuet täitma.

Milliseid võimalusi PRIA e-põlluraamat kasutajale pakub?

Tasuta teenus, mis on aastaringselt kasutatav.

Teenust saab kasutama volitada mitu inimest.

Võimaldab lisada põlde ja pärandniidu alasid ning hallata nende geomeetriat ja andmeid.

Sisestada saab põldudel ja pärandniidu aladel tehtud tegevuste andmeid (tegevuse aeg, pindala, kasutatud materjalid, toitained, saagikused jms).

Võimaldab ette planeerida tegevusi ja uue hooaja põlde, sõltumata eelmise hooaja põllu seisust.

Kasutada saab kõiki PRIA kaardirakenduse tööriistu: erinevad kaardikihid, geomeetria kontrollid veekaitsevööndite, põllumassiivide ja teiste põldude suhtes jms.

Põlluraamatusse kantud põlde ja pärandniidu alasid saab kasutada pindalatoetuste taotlemise alusandmetena.

Põlluraamatu pidamist saab alustada vastavalt eelmise aasta taotlusele kantud põldude või pärandniidu alade seisule. Tänavu olid teenuses vaikimisi põllumajandustootjale kuvatud 2023. aasta pindalataotluse põllud ja pärandniidu alad ning tootja pidi andmed üle vaatama ning ajakohastama 2024. aastale vastavaks. See tähendab, et suur töö elektroonilise põlluraamatu pidamisega alustamiseks oli juba eelnevalt põllumehe jaoks ära tehtud.

Võimaldab põldude ja pärandniidu alade andmete faili eksportimist ja importimist.

Mida võiks PRIA e-põlluraamatu funktsionaalsuse kasutamisel silmas pidada?

  • Eelkõige seda, et funktsionaalsus on (taotlus) hooajapõhine. Põllumajanduses on võimalikud erinevad stsenaariumid: näiteks on võimalikud hooajasisesed lisaviljelused, osalised ja täielikud ikaldused, ümberkülvid, põllu valdaja vahetused, vahekultuurid, karjatamisega seotud eripärad jms. Kuna aga kõik erandlikud situatsioonid nõuavad süsteemilt äärmiselt suurt paindlikkust, siis praegu ei pruugi iga juhtumi jaoks selline paindlikkus olla tagatud.
  • Oluline on tähele panna ja arvestada seoseid pindalatoetuste taotluse ja põlluraamatu vahel, sest süsteemid on omavahel seotud, st põldude andmebaas on üks. Kasutamisel on abiks keskkonnas kuvatavad teated ja hoiatused.
  • Praegu ei paku e-põlluraamat keerulisemaid lisafunktsionaalsusi, näiteks toitainete koondarvestuse, väetusplaanide koostamise, külvikorraplaani, laovarude arvestuse, mitme tegevuse korraga sisestamise jms tööriistu. Põllumehed, kellele on sellised funktsionaalsused vajalikud, saavad kasutada eratarkvara.

Korduma kippuvad küsimused

Kas e-põlluraamatu pidamisel jälgib PRIA keskkonnaministri määruse nr 52 § 4 lõikes 1 toodud nõuet ,,Põlluraamatusse kantakse andmed tehtud tööde kohta 10 kalendripäeva jooksul töö tegemisest või lõpetamisest arvates.“? Mis siis saab, kui andmed kantakse e-põlluraamatusse hiljem kui 10 kalendripäeva pärast? Kas selle eest saadakse rikkumine?

Põlluraamatut peab põllumajandustootja pidama veeseaduse alusel, sealjuures tuleb põlluraamatusse andmete kandmisel järgida ka sätestatud tähtaegasid. Riiklikku järelevalvet põlluraamatu pidamise üle teostab Keskkonnaamet. PRIA kasutab põlluraamatusse kantud andmeid erinevate toetuste nõuete täitmist kontrollides.

2024. aastal ei tehta e-põlluraamatusse kantud andmete alusel KSMi toetuse nõuete täitmise administratiivset kontrolli. Küll aga on põlluraamatusse kantud andmed vajalikud kohapealses nõuete täitmise kontrollis. Seega selleks, et kontrollid sujuksid ka tootja jaoks ladusalt, on oluline, et põlluraamatusse andmete kandmisega ei viivitataks. Seeläbi on põllumehel endal võimalik vältida arusaamatusi kohapealses kontrollis.

Kuidas kontrollitakse e-põlluraamatu pidamist eratarkvara puhul?

2024. aastal kontrollitakse e-põlluraamatu pidamise nõuet administratiivselt kõikidel KSMi toetuse taotlejatel. See tähendab, et kontrollitakse ka neid taotlejaid, kes peavad põlluraamatut eratarkvaras. Vajadusel peab taotleja esitama PRIAle dokumendid, mis tõendavad e-põlluraamatu pidamist eratarkavaras, kuna PRIAl ei ole eratarkvarale ligipääsu. Kui administratiivses kontrollis tuvastatakse, et taotleja ei ole e-põlluraamatut e-teenuse keskkonnas pidanud, siis vähendatakse tema toetust hindamismaatriksi alusel.

Kas keegi saab PRIA e-põlluraamatu teenuses ligi minu andmetele ilma minu teadmata?

Andmeid, mis klient on sisestanud PRIA e-põlluraamatusse, saavad kasutada ainult need riigiasutused, kellel on selleks seadusest tulenev õigus, vastavalt Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 114 lõikele 2.

Kas Excelis põlluraamatu pidamine on käsitletav e-põlluraamatu pidamisena?

Excelis põlluraamatu pidamist ei saa käsitleda e-põlluraamatuna, sest tegemist on kasutaja arvutisse paigaldatud tabelarvutusprogrammiga, mitte e-teenusega. E-teenust seevastu osutatakse ja kasutatakse elektrooniliste kanalite kaudu, peamiselt internetis või mobiiltelefoni teel. KSMis käsitletakse e-põlluraamatuna üksnes e-teenuse keskkonnas peetavat põlluraamatut.

Mida teha, kui PRIA e-põlluraamatu funktsionaalsus ei vasta taotleja vajadustele?

Kui PRIA e-põlluraamat ei paku põllumehele vajalikke lisafunktsioone, soovitame PRIAle selle kohta tagasisidet jagada. Seda eelkõige selleks, et e-põlluraamatu arenduste käigus saaks soovid ning arendusvõimalused üle vaadata ning võimalusel arvestada. Nagu eelnevalt öeldud, võib põllumajandusettevõtja kasutada sellist eratarkvara, mis tema vajadusi kõige paremini rahuldab.

Mis arenguid on veel e-põlluraamatuga seoses sel aastal oodata?

PRIA e-põlluraamatusse lisandub pidevalt funktsionaalsusi, mis muudavad teenuse kasutamise mugavamaks ja kiiremaks.

  • E-põlluraamatu koondvaatest saab sügisest eksportida väljavõtte pdf- või xls-formaadis, mis võimaldab põllumehel alla laadida oma põldude tabeli koos kõigi seotud andmetega, sh kõigi igal põllul tehtud tegevustega.
  • Sügisest saab tegevuse lisada korraga mitmele põllule. Funktsionaalsus võimaldab põllumajandustootjatel lisada sama töö mitmele põllule korraga, vähendades nii oluliselt korduvaid sisestusi ja vigade tegemise ohtu ning hoides kokku põlluraamatu täitmisele kuluvat aega.
  • Koostöös eratarkvara pakkujatega töötame välja liidestused, et tulevikus jõuaks ka eratarkvaradest e-põlluraamatu andmed kesksesse põlluraamatusse.
  • Põllumajandusettevõtjate antud tagasiside põhjal lisandub teenusesse aja jooksul lisaks veel palju teisi parendusi ja täiendusi.

Kas tulemas on koolitusi e-põlluraamatu kasutamisest?

Huvilised saavad järele vaadata 7. mail toimunud veebiseminari. Juhime tähelepanu, et veebiseminar ei lähe arvesse KSMi toetuse koolituse nõude täitmisel.

E-põlluraamatu teemat on käsitletud ka mitmel infopäeval, sealhulgas 23. mail toimunud keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) toetuse infopäeval*. Tänavu 26. septembril ja 21. novembril toimuvatel KSMi infopäevadel käsitletakse samuti e-põlluraamatut. Need infopäevad lähevad arvesse ka KSMi toetuse koolituse nõude täitmisel.

Teave KSMi toetuse koolitustest on avaldatud portaalis pikk.ee (teemaleht keskkonnatoetuste õpe). Tuletame meelde, et KSMi toetuse taotlejal on kohustus osaleda igal taotlemise aastal vähemalt ühel keskkonnasõbraliku majandamise koolitusel.

KSM koolituse läbimise nõude täitmiseks tuleb infopäeval osaleda reaalajas, järelvaatamist arvesse võtta ei õnnestu.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://test.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/