Eelmisel nädalal langetas Euroopa parlamendi põllumajandus- ja maaelukomisjon põllumajandustoetuste kohta otsuse, mis tõstab Eesti põllumajanduse otsetoetuste määra 65 protsendini Euroopa Liidu keskmisest. Siinsed põllumehe sellega aga rahul pole.

„See, mis Euroopa Parlament on välja pakkunud – otsetoetuste tõus 2017. aastaks 65 protsendini ELi keskmisest pluss maaelutoetuste tõus – on üldsummas päris hea,“ ütles Maalehele Euroopa parlamendi saadik Ivari Padar. Tema sõnul tähendaks see hektaritoetust 170 euro ringis.

Ning lisas: „Euroopa Komisjoni esialgsest tasandist 58% on see igal juhul parem.“ Hoolimata „hüppest“ on nii kohalikud põllumehed kui keskkonnakaitsjad avaldanud otsuse suhtes tugevat rahuolematust.

Brüsselis on väljendatud ka seisukohta, et 75 protsentigi oleks võimalik, aga sel juhul on maaelutoetuste osakaal ohus – see võib langeda.

„Praegu on veel paljud asjad lahtised ja kõik on võimalik. Palju sõltub 7.-8. veebruaril peetavast ülemkogust. Kui ülemkogu nõuab kärpeid, pole midagi teha. Aga selgub vähemalt see, kust kärped tulevad,“ selgitas Ivari Padar toetustereformi järgmist sammu.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest