Maakondade edukamaid ettevõtteid rentaabluse järgi reastades selgus, et ühed tulusamad on põllumajandusfirmad, paljud neist erinevate toetuste tõttu.

Äripäeva tänavuste maakonna TOPides osalenud ettevõtete seas näitas Hiiumaa ettevõte Adoranna rentaabluseks 57% ehk oli üks suurimaid.

“Kõik päevad tööl, palka õieti ei saa – nii tulebki rentaablus,” kirjeldas üks Adoranna omanikke Sirje Kaptein. Intervjuudki oli perega keeruline teha, vestlemiseks oli neil aega vaid hommikul, sest pärastlõunal tehti tööd.

Küsimustele vastab Adoranna OÜ omanik Tõnu Kaptein.

Millest see tuleb, et teil oli möödunud aastal kõrge rentaablus?

Raske üheselt vastata, ei ole sellist analüüsi ise teinud. Mis siin ilmselt mõjutab, et tegemist on pereettevõttega, tööjõukulud on viidud minimaalseks ja kuna tahame asja edasi arendada, siis küllalt palju investeerime, et võimalikult väikeste kuludega püüame palju investeerida praegu. Raha võtame välja minimaalselt, oma tarbeks. Töötame perega ilma puhkuseta aastaid.

Mis Te arvate, miks on palju rentaableid ettevõtteid just Hiiumaalt?

Eks Hiiumaal on aastakümneid olnud väga töökad naised ettevõtmiste eesotsas ja praegu ma arvan ka, et 80% Hiiumaa ettevõtteid juhivad naised. Hiiu naise töökus  on ilmselt põhjus. Samas, kes vähegi näeb põllumajanduses tulevikku, see töötab selle nimel, et teenida, mida investeerida, et muu Euroopaga kaasas käia. Siin suurt valikut ei ole. Seda enam pereettevõtte puhul, kus muud sissetulekut ei ole. Ainult selle nimel praegu töötatakse, et seda ettevõtet üles ehitada. See peaks tegelikult finantsis kajastuma, et see kasum, mida teenitakse, selle võrra iga aasta suurendatakse vara. Enda arvelt investeeritakse tootmisse. Kui kõik pereliikmed võtaksid iga aasta kasumi välja, siis seda arengut ei saaks toimuda.

Kas rentaablus on suur ka toetuste tõttu?

Eks me oleme kõiki Euroopa Liidu põllumajandustoetusi maksimaalselt kasutanud. Oleme mitmes keskkonnaprojektis osalenud ja ka sealt saanud nii materiaalset abi kui ka koolitusi. Töötatakse praegu ikkagi selle nimel, et ettevõtet arendada.

Kommentaar

Põllumajandus peab keskenduma turule

HELIR-VALDOR SEEDER, põllumajandusminister:

Üks rentaabluse põhjusi on see, et põllumeestel on erinevad põllumajandustoetused, mis võimaldavad muuta tootmise teatud aastatel kasumlikuks. Väga palju sõltub muidugi ilmastikust. Rentaablus sõltub ka sellest, millised on hinnad turul. Hinnad väga kõiguvad, sõltuvalt sellest, milline on aasta. Põllumajandus peaks oluliselt rohkem toetuma turule. Otsetoetuste osakaal peab kindlasti vähenema kuni ärakadumiseni. Nende alus on aegunud, need on ka ebavõrdsuse peamine põhjus. Kahte asja on vaja maksumaksjal toetada põllumajandussektoris: otsetoetuste asemel on väga selgelt suunitletud investeeringu- ja innovatsioonitoetused. Need on toetused tõu- ja sordiaretusse, kõik see, mis on seotud GMO ja kloonimisega. Teine asi on turukorraldusmeetmed, et turgu stabiliseerida. Kui me hävitame ühel halval aastal näiteks 1000 lehma, võtab selle karja taastamine aega aastaid. Need ajaloolised otsetoetused, mida makstakse hektari- ja loomapõhiselt, need peavad ära kaduma.

Kadri Põlendik, Äripäev (30.11.2012)