PRESSITEADE
4.09.2017
 
Leedu suurimates puurikanafarmides avastati rängad loomakaitsenõuete rikkumised
 
Augustis avaldatud salaja filmitud kaadrid Leedu suurimatest puurikanalatest šokeerisid inimesi nii Leedus, Lätis kui Eestis. Leedu loomakaitseorganisatsioon Tušti narvai esitas pärast materjali avalikustamist kohalikule veterinaarametile kaebuse ning nüüd teatas veterinaaramet kontrollkäikude tulemused.
 
Veterinaaramet teatas, et farmid rikkusid loomakaitsenõudeid, pidades puurides liiga palju kanu. Sellest tulenevalt on iga kana kohta liiga vähe ruumi ning võimalus liigutada veelgi väiksem. Lisaks on kanade liiga suure arvu kohta liiga vähe ruumi õrte jaoks. Veterinaaramet tõi veel välja, et osad valgustid olid katki, mistõttu veetsid kanad enamiku ajast pimeduses.
 
Veterinaaramet viitas ka kas osaliselt või täielikult sulgedeta kanadele, tuues välja, et see on tavapärane kanade intensiivkasvatuse juures.
Osad puurid lasid kanadel neist välja pääseda ning ei vastanud seetõttu seadustest tulenevatele nõuetele. Tegu on Leedu kahe kõige suurema farmiga, mis toodavad kolmandiku kogu Leedu munatoodangust. Ühes farmis peetakse 700 000 ja teises farmis 300 000 munakana. 
 
Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad liikmed on munakoodide põhjal kindlaks teinud, et  nendest farmidest pärit puurikanade mune müüakse ka Eesti poelettidel, Rimide kauplustes. „Oleme tarbijatena üllatunud, et selliste rikkumistega farmide mune jätkuvalt ka Eestis turustatakse. Puurielu tekitab kanadel suuri heaoluprobleeme ka farmides, mis vastavad seadustest tulenevatele nõuetele. Seega on eriti kahetsusväärne mõelda, et mõned farmid panevad puuridesse veel rohkem kanu, et toodangut suurendada. See lisatulu tuleb kanade kannatuste arvelt ja teadlike tarbijatena ei peaks puurikanade mune ostma,“ kommenteeris loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad president Kristina Mering.
 
Nähtamatud Loomad on alustanud kampaaniat, et kutsuda üles ettevõtteid purikanade munade müügist loobuma. Eestis on sarnase poliisi allkirjastanud Subway ja R-Kiosk. Praeguse kampaania fookuses on Rimi – www.rimimunadehind.ee
 
VIDEO kõnealustest farmidest: https://www.youtube.com/watch?v=o3fRkTnTP9Y
 
 
Lisainfo:

Kristina Mering

MTÜ Nähtamatud Loomad
+372 5302 6886

www.nahtamatudloomad.ee