Maaeluministeerium
Veterinaar- ja Toiduamet
Veterinaar- ja Toidulaboratoorium
Eesti Jahimees Selts
PRESSITEADE
16.03.2016

Märtsi lõpus algavad seakatku infopäevad jahimeestele

Maaeluministeerium korraldab koostöös Eesti Jahimeeste Seltsiga 29. märtsist kuni 13. aprillini viies maakonnas sigade Aafrika katku infopäevad jahimeestele, kus tutvustatakse kavandatavaid muudatusi sigade Aafrika katku tõrje-eeskirjas ja antakse juhiseid seakatku tõrjumiseks metsas.

Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on ainus võimalus seakatkust tulenevate riskide vähendamiseks piirata selle levikut metsas ning seetõttu on seakatku tõrjumisel hea koostöö jahimeestega kriitilise tähtsusega. „Kuigi möödunud jahiaasta küttimiseesmärgid on täidetud levib katk endiselt ja iganädalaselt kinnitame seakatku diagnoosi kümnetel metssigadel. Infopäevadel anname veelkord ülevaate metsas leviva seakatku tõrjumise põhireeglitest ning kogume kokku jahimeestel seni tekkinud küsimused, et koostööd jahimeestega veelgi parandada,“ ütles Kalda.

Infopäevadel antakse ülevaade bioohutusnõuetest metssigade küttimisel seakatku tingimustes, kavandatavatest muudatustest sigade Aafrika katku tõrje-eeskirjas, metssigade seakatku proovide laboratoorsest uurimisest ning tehakse kokkuvõte lõppenud jahiaastast.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on infopäevad jahimeestele hea võimalus saada vastused ühest kohast, kuna kõik seakatku tõrjumises osalevad ametkonnad on neil esindatud. „Aasta tagasi korraldasime seakatku infopäevi pea kõigis Eesti maakondades, kuid sellest ajast on palju muutunud. Seepärast on oluline veelkord kõik nõuded üle rääkida,“  ütles Korts. „Need, kellel infopäevale kohale tulla ei õnnestu, saavad jälgida ülekannet esimesest Tallinnas toimuvast infopäevast veebis ja hiljem on veebis kättesaadav ka salvestus.“

Olev Kalda hinnangul on jahimehed kehtivate piirangute ja kohustustega üldiselt hästi kursis ning koostöö jahimeeste, maakondlike veterinaarkeskuste ning labori vahel on seni hästi toiminud. „Kuna katk on liikunud edasi uutesse piirkondadesse, siis oleme seekordsed infopäevad kavandanud just nendes maakondades,“ lisas Kalda.

Infopäevad toimuvad:
• 29.03 Tallinn, Eesti Jahimeeste Selts, Kuristiku 7
• 30.03 Rakvere, Rakvere Jahindusklubi, Tartu mnt 61
• 06.04 Läänemaa, Taebla Kultuurimaja, Haapsalu mnt 6
• 07.04 Pärnumaa, Pärnu Jahindusklubi, Suur-Kuke 5
• 13.04 Põlvamaa, Põlva, Kadaja lasketiir, Aarna küla

Sigade Aafrika katku infopäevade teemad:
• Jahimeeste roll seakatku tõrjes: lepingud ja bioohutus / Veterinaar- ja Toiduamet
• Metssigade SAK uuringutest ja tulemustest / Veterinaar- ja Toidulaboratoorium
• Kokkuvõte 2015/2016 jahihooajast / Keskkonnaamet
• Loomatauditõrje seaduse ja SAK tõrje-eeskirja muudatused /Maaeluministeerium

Infopäevad algavad kõikjal kell 14.00 (kogunemine alates 13.30). Lisainfo ja registreerimine:  http://www.ejs.ee/sak/ .

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning leitav Eesti Jahimeeste Seltsi kodulehel www.ejs.ee.

Teate edastas:
Eva Lehtla
Maaeluministeerium
Avalike suhete osakond
Tel. 6256 255 / 55 643 691
press@agri.ee