Parajasti teravilja koristavad põllumehed ütlevad, et kuigi kasvuperioodi ajal oli kuiv ja põud tegi kurja, on tänavune viljasaak normaalne. "Pole hullu," ütleb kombainer Ahti.
Rääkides tänavusest viljasaagist, ütlevad Õhtulehe küsitletud põllumehed, et kuigi suvise põua tõttu olukord kiita ei ole, pole põhjust ka nuriseda: on olnud palju kehvemaid aastaid. Valgamaal Helme vallas Möldre külas käis eile kibekiire viljakoristus. "Normaalne," ütleb tänavuse saagikuse kohta kombainer Ahti Siinmaa. "On olnud paremaid aegu, on olnud kehvemaid aegu – nagu meil kõigil. Pole hullu. Kui vingud, siis sellega ei jõua kusagile. Aga kuiv on küll, väga kuiv."
Siinmaa töötab vana kombainiga, nõukogude ajast pärit Nivaga. "Sel aastal ostsime selle. Vana kombain läks nässu. Siinkandis selliseid kombaine veel mingil määral on," lausub kombainer ja teatab, et tema tegelikult põllumees ei olegi: "Isa on peremees. Mina olen enamik aega Soomes, nüüd tulin siia appi. Nagu öeldakse: suvepuhkust veetma – talutöid tegema."
"Viljakoristus algas sel nädalal. Oleksime võinud varem alustada, aga meil olid tehnilised probleemid. Aga raps on võetud," räägib soomlasest põllumees Arto Auer, kes töötab Tartumaal Rannu vallas osaühingus Kure Mõis agronoomina. Firmal on maad 1200 hektarit, sellest umbes 700 hektarit on teravilja, rapsi ja maisi all.
Rääkides viljasaagist, ütleb Võrtsjärve lähedal põllumajandusega tegelev Arto Auer, et tänavu pole nii hea aasta kui oli eelmine. "Talinisu ja taliraps on kindlasti kehvemad. Ei ole ka rapsiaasta," märgib ta. "Kuid ütleme nii, et oder on võib-olla isegi parem kui eelmisel aastal. Ja kindlasti on tänavu maisiaasta – mais kasvab väga hästi."
Talv võttis talivilja ära
Üllar Kaaver Tartumaalt ütleb oma viljasaagist rääkides, et see on tänavu tagasihoidlik. "Kasvuperiood oli liiga kuiv. Ja talv võttis talivilja ära," lisab ta.
Auer on sellega päri: liiga kuiv kasvuperiood on suviviljadele mõjunud. "Aga maikuu oli see-eest meil märg, hästi märg. See omakorda tegi külvamise raskeks ja siis see jäi hiljaks. Ja siis jälle oli juunikuu hästi kuiv. Tegelikult siiamaani on üsna kuiv," ütleb Auer.
"Eks see alati tähendab vähem raha, ja hind on ka kehvem," vastab Auer küsimusele, et mida see tähendab, kui viljasaak on varasemast kehvem. "Nii vilja kui rapsi hind on langenud, aga nii väga hull see seis nüüd ka ei ole. Kui eelmine aasta oli hea aasta, siis tänavu on enam-vähem normaalne aasta. Väga viletsat midagi ei ole: mingit katastroofi ei ole, täitsa normaalne. Kindlasti on olnud kehvemaid aastaid."
Ka Eesti teises otsas, Võru külje all Navi külas asuva Jaagumäe talu peremees, aasta põllumees 2009 Mart Timmi ütleb, et kindlasti on olnud kehvemaid aastaid kui tänavune aasta. "Kuigi me olime väga suures põuatsoonis, siis tulemused sel aastal nii hullud ja katastroofilised ei olegi," teatab Timmi. "Ootasime ikka paremat, aga nende sademete kohta, mis meile anti, on see normaalne. Aga talivili ikaldus meil praktiliselt kõik, seemnejagu vast jäi."
Viljapõllud võtsid tuld
Kolmapäeva pärastlõunal teatati häirekeskusele, et Valgamaal Helme vallas Möldre külas läks põllul põlema kombain ja sellest süttis põhk kuue hektari ulatuses.
Teisipäeval süütas Valgamaal Puka vallas Pühaste külas purunenud elektriliin mõnekümne ruutmeetri ulatuses kõrrepõllu. Samal päeval kustutasid päästjad põldu ka Tartumaal Rannu vallas Neemiskülas, kus poolteise hektari ulatuses põles viljapõld.
"Praegu on hästi kuiv ja vili põleb väga hästi," ütleb Tartumaa põllumees Arto Auer. "Meil põles viljapõld kolm aastat tagasi. Kombainist läks põlema. 12 hektarit otra põles ära. Kiiresti läks! Seal oli mehekõrgune leek. Seal ei olnud enam endal absoluutselt mitte midagi teha. Kuus päästeautot tulid kohale, lõpuks sai kustutatud ja tuli rohkem laiali ei läinud."
Pikalt kestnud põua tõttu tuleb kartulisaak alla keskmise.
Eestimaa Talupidajate Keskliidu esimees Kalev Hamburg, kes kasvatab ka ise kartuleid, räägib, et suvel pole sademeid eriti olnud, ja seal, kus on olnud, aurustub see paari päevaga ära. Ennustuste kohaselt tuleb saak alla keskmise, mugulaid pidi olema vähe. Järgmisel nädalal algab koristus.
"Põud teeb liiga. Vihma on olnud väga vähe ning kogu põllukultuur kannatab," kurdab Hamburg. "Kõik närtsib ja põud aina jätkub. Praegu on küsimus, et kas on võimalik kartulipealseid hoida rohelisena, et loodetavasti hiljem vihma lisandub." Hinnatõusu väike kartulisaak ei pidavat tekitama – naaberriikidest tuuakse odavat kartulit. "Kuna Eesti on nii väike turg, siis siinne kartulinappus ei tohiks hinnatõusu tekitada," selgitab Hamburg.
Maarius Suviste, Kristiina Aderov
Õhtuleht, 09.08.2013