Avaldatud: 13. juuli 2013Kategooriad: Uudised

Kartulimardikas levib Eestis aina enam ning põhjustab kartulikasvatajatele tõelist peavalu, kuna riik lõpetas järelvalve kartulimardika leviku üle eelmisel aastal ning nüüd on iga põllumehe oma asi, kuidas ta selle kahjuriga hakkama saab.

Ühel Saaremaa põllul, kus kartulimardikat pole varem nähtud, olid kutsumata külalised umbes nädal tagasi kohal. Asjatundjate soovitus on, et kui võimalik, siis tuleks kartulimardika vastsed lihtsalt ära korjata ja selllist kontrolli teha iga päev, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Taimekasvatuskonsulent Veeve Kaasik ütles, et kui põllul on väike kolle, siis tuleks mardikaid kiiresti korjama hakata. Aga kui on näha, et asi on kontrolli alt väljunud, tuleb appi võtta taimekaitse.

Samas on Saaremaal piirkondi, kus mardikas juba aastaid põllul ja siis sellest enam praktiliselt lahti ei saa.

Ettevõtja Aadu Grepp rääkis, et tema kartulipõllul on mardikad igal neljanda-viienda varre peal. "Tuleb õigel ajal mingi taimekaitsevahendiga ehk mürgiga pritsida, et temast lahti saada, sest ta on kuri! Paari päevaga teeb varrele ära, sööb lehed pealt ära ja järele jääb ainult roots," selgitas Grepp.

Tema sõnul on nii olnud juba paar-kolm aastat. "Selle putuka alge on siin mullas ja midagi teha ei ole. Ainult keemiaga saab võidelda. Teda on nii palju ja ta tuleb nädala jooksul jälle."

Grepp, kes nüüdsest oma põldu peab aastas mitu korda pritsima, ütles, et just mardika tõttu ongi mitmed Leisi elanikud oma kartulikasvatuse lõpetanud.

Väidetavalt võib kartulimardikas äikesetuulte abil maha lennata kuni mitusada kilomeetrit. Eks seepärast just ka Saaremaal on tema asukonnad ranniku lähedale tekkinud. Samas Saaremaa suurim kartulikasvataja Guido Lindmäe, kelle põllud saare sisemuses 22 hektaril, saab rõõmuga tunnistada, et tema pole sellist isendit veel elusana näinud.

Eesti tervikpilt Saaremaaga võrreldes olevat Eesti taimakasvatuse instituudi teaduri Luule Tartlani sõnul veelgi hullem, samas põllumajandusamet arvab vastupidi – kartulimardikat eelmisest aastast alates enam ohtlikuks kahjuriks ei pea ja sellega peab iga kartulikasvataja ise võitlema.

Margus Muld

Toimetas Sven Randlaid
 ERR Uudised, 13.07.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele