Avaldatud: 29. juuli 2012Kategooriad: Uudised

Täna keskpäeval kuulutati Jänedal toimuvatel Eesti Talupäevadel välja parim talumetsamajandaja. Tiitli pälvis Kuuse-Jaani talu peremees Janek Kuuse Ida-Virumaalt.

Konkursi võitja Janek Kuuse on Eestis üks vähestest metsaomanikest, kelle metsaomand Taga-Roostoja külas, Iisaku vallas asub tervikuna kodu ümbruses. Janek Kuuse talu üldpindala on pea 72 hektarit; metsamaa moodustab sellest 68 hektarit. Metsade pindalast omakorda 58 hektaril asub metsise püsielupaik, teatas Metsaselts.

Võitja eristus teistest konkursil osalenutest oma mitmekesise haardega. Metsas on tehtud erinevaid metsakasvatuslikke töid, mis on hästi läbi mõeldud ning teostatud. Omanik on saanud ka metsanduslikke toetusi maaparanduse tegemiseks ja teede ehitamiseks ning renoveerimiseks.

Metsas on maaparandust tehtud kokku umbes 58 hektaril, juurde on ehitatud 1km metsateid ning uuendatud 0,5 km vana metsateed. Maaparanduse käigus on paigaldatud mitmeid truupe, kraavide kaevamisel on silmas peetud looduslikke aspekte ning metsa majandamise vajadust. Metsades raieid tehes on arvestatud looduslike omapäradega. Metsatööde käigus on säilitatud võimalikult palju looduslähedust: näiteks on jõekaldad hoolimata raieloast jäetud puutumatuks, et säilitada looduslikku mitmekesisust.

Metsaomanikuks sai Janek Kuuse vabade maade erastamise käigus. „Janek on hea näide, et ka juhuslikult metsaomanikuks saanud inimene võib metsale väga hea peremees olla – tänavune konkursi võitja on tõeline pärl Ida-Virumaa paksude laante vahel,“ ütles Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Taavi Ehrpais.

„Kõik konkursil osalenud on keskmise suurusega metsamaa omanikud, kes elavad oma kinnistul või selle lähedal. Tänavused kandidaadid on hea näide sellest, et mida lähemal on mets kodule, seda suurema hoolega seda ajandatakse,“ nentis Taavi Ehrpais.

Parima talumetsamajandaja konkursi eesmärk on väärtustada säästvat metsandust ning metsaomanike panust Eesti talukultuuri traditsioonide hoidmisel. Parimate talumetsamajandajate väljaselgitamine on kujunenud Eesti Erametsaliidu pikaajaliseks traditsiooniks. Konkurss toimub alates 1994. aastast, seekord anti tiitel üle juba 19. korda.

Konkursi komisjoni kuulusid tänavu EEMLi juhatuse esimees Taavi Ehrpais, EEMLi juhatuse liige Sven Köster ja EEMLi projektijuht Kristel Arukask. Auhinnad pani võitjatele välja Husqvarna Eesti.

Delfi.ee
 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele