Martha-Beryl Grauberg

Kuna Eesti toidu üks suurem eksportturg Venemaa pole alati stabiilne, arvestavad ettevõtjad keeluperioodide ajal Euroopa Liidu siseturuga ning tulevikus Aasiaga.

Täna toimunud ühisel arutelul leidsid toidutoojad ja riigi esindajad, et Eesti ettevõtjad suudavad hoolimata impordikeeldudest uutele turgudele kiiresti ümber orienteeruda ega pankrotistu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti toidu suurim eksporditurg Venemaa kehtestab aeg-ajalt Euroopa ettevõtjatele lühema või pikema tähtajaga turukeelde. Näiteks seakasvatajad on eluloomade sisseveo keelu tõttu Vene turust eemal juba pea kaks aastat.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder rääkis, et tema teada pole keegi otseselt ekspordipiirangute tõttu pankrotti läinud, aga kindlasti on see mõjutanud sealihatootjaid, kellele Venemaa oli oluline turg.

"Meie elussigadest mõnel aastal isegi 100% läks Venemaale. See hind oli soodne. Täna on leitud alternatiivsed turud, valdavalt Euroopa Liidu sees, kuid see hind ei ole nii soodne, tingimused on teistsugused," lausus Seeder.

Samas ei usu põllumajandusminister, et neljapäevast kehtima hakkav piima- ja kalatoodete impordikeeld Eesti ettevõtjate tulemusi oluliselt mõjutab, sest Vene turu eripäraga on arvestatud ning seal tegutsevatel ettevõtjatel on ka varuplaanid.

AS Tere juhataja asetäitja Ülo Kivine tõi välja, et ettevõttel on täna kolm võrdselt jaotunud eksporditurgu: Venemaa, Läti ja Soome.

"Muidugi nüüd Venemaa vastu me vahetame Euroopa turu. Selleks on meil mõned tooted, mida on võimalik täna Euroopasse müüa ja seda me oleme juba ka alustanud," lisas Kivine.

Eesti ettevõtjad suudavad uutele turgudele kiiresti ümber orienteeruda ning Toiduliidu juht Sirje Potisepp peab just seda meie ekspordi eeliseks. Uusi turge võiks Eesti tootjad tema sõnul leida Aasias, kus mõned ettevõtted edukalt juba tegutsevad.

"Eelkõige vaatame sinna suunda: kindlasti mitte ainult Hiina, India, vaid miks mitte ka Mongoolia. Ma pean Eesti ettevõtete eeliseks ise, et meie ettevõtted maailma kontekstis ongi väikesed, aga see tagab meile ka paindlikkuse," leidis Potisepp.

Eesti tootjate tutvustamiseks on peagi hea võimalus maailma suurimal põllumajandus- ja toidumessil Grüne Woche, mille partnerriik Eesti tänavu on. Saksamaale võetakse kaasa Eesti toidu parimad näited.

Toimetas Anna-Liisa Villmann 
ERR Uudised, 07.01.2014