Avaldatud: 4. veebruar 2013Kategooriad: Uudised

Sauga vallas Nurme külas asuva Eedu-Ennu talu õuele püstitatud tuulegeneraator on esimene omataoline tuuleenergia püüdja Pärnu maakonnas.

Eedu-Ennu talus elab kaks põlvkonda ühe katuse all, ühiselt haritakse talu ümbritsevaid põllumaidki. Tegu on tootmistaluga, mille tegemisi ohjavad Eduard Jaansen ja tema väimees Ahti Mölder. Mölder on hariduselt Eesti maaülikooli energiakasutuse eriala magister, kellel tuuliku idee juba õpingute ajal peas tiksus.

Plaan sai teoks tänu KredExile.

SA KredEx on finantsasutus, mis aitab Eesti elanikel parandada elamistingimusi, pakkudes kodu soetamiseks riigi garantiiga laenutagatisi ja energiatõhususele suunatud lahenduste teostamiseks laenu, tagatisi ja toetusi.

Projekti rahastati rohelise investeerimisskeemi „Väikeelamute rekonstrueerimise toetus” kaudu.

Eedu-Ennu talus oli taotluste vastuvõtmise aegu käsil kultuuride külvamine, ent noorperemees oli selleks ajaks läbinud tuuleenergiateemalise koolituse ja tuuliku projekt koos vajaminevate dokumentidega oli tal juba kaante vahel.

Tuuliku ehitamist lubas KredEx toetada 70 protsendi ulatuses.

Et Ahti Mölder on ameti poolest elektrivõrkude projekteerija, teadis ta täpselt, kui võimsat tuulikut taluõuele püsti panna: tegu on Järvamaal Koerus AS Konesko ehitatud generaatoriga. Tuulik käivitub tuulekiirusega 2,5 meetrit sekundis ja tuulekiirusel 10,5 meetrit sekundis annab see välja oma nimivõimsuse, pöörleb 140 pööret minutis ja tuuliku eluiga on 20 aastat. Tuulik on ühendatud elektrivõrku.

Tuulegeneraator on 22 meetrit kõrge, tiibade diameeter on pisut üle seitsme meetri. Tormituulega keeravad tuuliku labad ennast risti.

Mast pandi püsti 12. detsembril ja nüüdseks on tuulik kenasti tööle hakanud.

“Eilse päeva seisuga toodab tuulik keskmise tuulega 40 kilovatt-tundi elektrienergiat ööpäevas,” oli Ahti Mölder rahul.

Tuulik ja selle püstitamine läks maksma ligi 42 000 eurot.

“Olmeelektriga peaks see meid ära toitma. Kui energiast puudu jääb, siis ostame seda alajaamast juurde, kui üle jääb, siis müüme,” selgitas vanaperemees Eduard Jaansen ja lisas, et mida rohkem jõutakse energiast ise ära tarbida, seda kasulikum.

Peale tuuleenergia kasutatakse Eedu-Ennu majapidamises päikseenergiatki: taluhoone katusel on päikesepaneeli torud, mis soojendavad tarbevett. Seegi on Ahti Möldri idee. “Maakütet pidasin kalliks, sest meil on majas ahjud sees,” märkis ta.

Silja Joon, Pärnu Postimees, 02.02.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele