10. septembril diagnoositi Viljandimaalt Tarvastu vallast Roosilla külast leitud metsseal sigade Aafrika katk. Tegemist on teise juhtumiga, kus surnult leitud metsseal tuvastati sigade Aafrika katk. Sarnaselt Valgamaa juhtumiga on leiukoha ümber jäävale 200-ruutkilomeetri suurusel alal paiknevale kolmele seakasvatusettevõttele kehtestatud kitsendused.
Valgamaal Hummulis leitud surnud metsseal diagnoositi 8. septembril sigade Aafrika katk. Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jäävatele seakasvatusettevõtetele on pandud täiendavad kitsendused loomade liikumisele ning tapmisele, samuti kohustus järgida täiendavaid bioohutusmeetmeid.
„Taudi kandnud surnud metssiga leiti 6 km kaugusel Läti piirist. Ühelgi koduseal endiselt haigust diagnoositud ei ole. Et see nii jääks, peab loomapidaja oma loomi taudi eest kaitsma ning rakendama ettenähtud bioohutusmeetmeid. Vaid nii saame ära hoida taudi levimise kodusigadeni,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektor Ago Pärtel. Taudi diagnoosis Veterinaar- ja Toidulaboratoorium ning selle kinnitas Hispaanias asuv EL referentlaboratoorium.
Taudiga nakatunud metssea leiukoha ümber 8-kilomeetrise raadiusega alal on 15 seakasvatusettevõtet, millele on Valgamaa Veterinaarkeskuse juhataja otsusega pandud kitsendused loomade liikumisele ja tapmisele, samuti kohustus järgida täiendavaid bioohutusmeetmeid. Kõiki piirkonda jäävaid seakasvatusettevõtteid on uutest piirangutest teavitatud.
Seoses sigade Aafrika katku diagnoosimisega Eesti territooriumil kutsub põllumajandusminister Ivari Padar VTA peadirektori ettepanekul kokku riikliku loomatauditõrje komisjoni ning Valga maavanem kohaliku loomatauditõrje komisjoni Valgamaa Veterinaarkeskuse juhataja ettepanekul.
VTA peadirektor teavitab loomataudi ulatusest ning rakendatud tõrjemeetmetest rahvusvahelisi veterinaarorganisatsioone, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu liikmesriike ning Eesti naaberriikide veterinaarteenistusi.
Kõik järgnevad riikliku tauditõrjega seotud tegevused on sätestatud loomatauditõrje seaduses ning sigade klassikalise katku ja sigade Aafrika katku tõrje eeskirjas.
Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.
Allikas: Veterinaar- ja Toiduameti koduleht