Avaldatud: 21. august 2013Kategooriad: Uudised

Tänavune suvi on pakkunud puhkajaile kõike, mida hing ihaldab: päikest, soojust, mõnusat merevett. Ka põllumees võib suvega enam-vähem rahule jääda, sest kuumus ei teinud viljale eriti liiga ning senise vihma tõttu pole ka veel väga suuri koristuskadusid.   Möödunud reedel käis Viru-Jaagupi kandis hoogne viljalõikus – peale kuuepäevast vihmasadu said Voore Farmi kaks kombaini lõpuks põllule.

“Juba hakkas närviliseks minema,” sõnas Voore Farmi tootmisjuht Margus Lepp ning nentis, et koristuskaod hakkavad vaikselt tulema.

Viljavõttu alustati seal juuli keskpaigas talirüpsist. Juuli lõpus hakati koristama rukist, kaera ja otra.

Siis püsisid ilmad ilusad, ka vilja niiskus oli hea. Tänu kuivale viljale õnnestus kuivatuskulusid kokku hoida. Kui ilm vingerpussi ei mängi, arvas Lepp, et võib päris kena saak tulla. “Kartsin küll, et tera mahukaal jääb natuke väikeseks, kuid see on ilus.”

Aastaga on väga rahul ka Rakke valla põllumajandusettevõtja Kaur Salus, kes kasvatab teravilja Pihlaspä Talu OÜs. “Siiamaani on hästi, lausa liiga hea, et tõsi olla,” rõõmustas mees. Ta rääkis, et vili saadi suhteliselt kuivalt kätte. Oli ka õnne, sest varaste kultuuride koristuse ajal oli kuiv ja sajuse perioodi ajal polnud hilisem vili veel valmis. “Kui nüüd veel annaks nädala kuiva ilma, oleks ideaalne,” lootis Salus.

Nii Voore Farmis kui Pihlaspä talus jäädi saagikusega enam-vähem rahule. “Kui eelmisel aastal oli see väga hea, siis sel aastal hea,” hindas Kaur Salus. Margus Lepp aga loodab mullusest veidi paremat saaki, aga tulemuse saab öelda alles septembri keskpaigas.

Voore Farmis kasvatatakse rukist, nisu, otra, rapsi, maisi. Tootmisjuht talirapsi saagiga päris rahule ei jäänud, sest eelmise aasta andmetega võrreldes saadi poolteist tonni vähem kätte. Ilmselt mängis rolli pikalt maas olnud lumikate, mistõttu jäi mullas toitaineid väheks.

Kaur Salus, kelle talus oli talirüpsi saak samuti kehvem, pakkus välja, et möödunudaastane külviperiood võis kehv olla, niiskust oli palju.

Aga Voore Farmis on näha, et otra saadakse kõvasti rohkem kui eelmisel aastal. Nisusaak jääb tõenäoliselt veidi tagasihoidlikumaks. Lepp avaldas lootust, et ka suvirapsi saak tuleb hea.

Kokku on Voore Farmil kõigi kultuuride all 3200 hektarit, pea pool kogu toodangust on tänaseks koristatud.

Koristustöödega ollakse poole peal ka Pihlaspä talus, kus hernest, otra, nisu ja talirüpsi kasvatatakse 420 hektari peal.

Hernesaagi (umbes 3,5 tonni hektarilt) üle Kaur Salus samuti ei nurisenud, kuna eelmisel aastal lamandas vihm taimed ära ja korjamise hetkel oli herne niiskus 35%. Tänavu oli niiskuse protsent 17, mida võib pidada normi lähedaseks.

Margus Lepp selgitas, et tema üle 20protsendilise niiskustasemega vilja lõigata ei tahaks, sest kuivatamine läheb väga kulukaks. Ideaalne oleks 12-13% piir.

“On võimalik saada ka sellise niiskusega vilja, et ei peagi kuivatama, aga minul pole õnnestunud seda sel aastal saada,” seletas mees.

Kui saagikusega on Margus Lepp ja Kaur Salus mõlemad suhteliselt rahul, siis hind on nende sõnul mullusega võrreldes kukkunud. “Saagikuse pärast ei nuta, aga kurta saab hinna kukkumise pärast, sealt tulevad kerged kaod,” tõdes Kaur Salus.

Ta oletas, et maailmaturul lihtsalt spekuleeritakse hinnaga või on mujal maailmas tänavu tõesti nii hea saak. Kuigi tema sõnul on viimased kaks aastat räägitud, et vilja on puudu, ja nüüd ühel aastal, kui saak on hea, siis hind kukub. “Aga eks see ole kõik üks spekuleerimine seal maailmaturul,” arvas Salus ning lisas, et põllumajanduses ongi paremad ja kehvemad aastad.

Teele Üprus
Virumaa Teataja, 21.08.2013

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele